تبلیغات
ناگفته ها*نادیده ها*پندها*عجایب - در مورد هیپنوتیزم چه می دانید
تبلیغات


آخرین مطالب

لینکستان

طراح قالب
Powered By
RozBlog.COM


تبلیغات
تبلیغات

موضوع: دانستنی های بسیار مفید,    نویسنده: وحید حیدری    تاریخ: 01:19 ب.ظ    
روی یك صندلی راحت كه تكیه‌گاه سر دارد، بنشینید. اگر كفشتان تنگ است از پا در آورید یا بندهایش را شل كنید. در راحت‌ترین حالت ممكن قرار گیرد تا به راحتی بتوانید اعضای بدنتان را حركت دهید. دست‌هایتان را به هر صورت كه مایلید قرار دهید.

اكنون از پنج تا یك بشمارید و آرام چشم‌هایتان را ببندید. آرام و عمیق نفس بكشید. اجازه دهید تا ریه‌هایتان كاملا از هوا پر شود. چند ثانیه هوا را در سینه‌تان حبس كنید و سپس به آرامی هوا را بیرون دهید. روی نفس‌هایتان تمركز كنید. مسیر هوا را كه از بینی وارد ریه‌ها می‌شود در ذهنتان تجسم كنید. روی خنكی نوك بینی‌تان تمركز كنید.

 هوای سرشار از اكسیژن از بینی وارد مسیر هوایی می‌شود، نوك بینی شما را خنك می‌‌كند و وارد ریه‌هایتان می‌شود. ریه‌های شما با هر دم پر از اكسیژن می‌شود. اكسیژن بیشتر شما را سبك و سبك‌تر می‌كند.

 به حسی كه در هنگام دم روی پوست شكمتان احساس می‌كنید، تمركز كنید. به نفس كشیدن ادامه دهید. شما لحظه به لحظه اكسیژن بیشتری را وارد بدن می‌كنید در نتیجه همه بدن شما از جمله ماهیچه‌هایتان سرشار از اكسیژن می‌شود. كم‌كم، ریلكس و سبك می‌شوند... عمیق‌تر نفس بكشید و اجازه دهید بدنتان سبك و سبك‌تر، شل‌تر و شل‌تر، آزاد و آزادتر شود... شما هیپنوز شده‌اید!
هیپنوز یك پدیده نرمال مغزی است. مغز انسان پنج حالت مختلف را تجربه می‌كند.

1- بیداری: شما در بیداری می‌بینید یا می‌شنوید و به تحریكات اطراف واكنش نشان می‌دهید.

2- خواب: در خواب چشمان شما نمی‌بینند، گوش‌هایتان نیز نمی‌شنوند، به تحریكات اطراف نیز واكنشی نشان نمی‌دهید مگر آنكه تحریكات بیرونی از آستانه خواب شما بیشتر باشد. خواب حالت رویایی مغز است. مغز شما در خواب اتفاقات روز را آنالیز می‌كند و شما آنها را به صورت رویا می‌بینید.

3- بی‌هوشی: برخلاف خواب و بیداری كه پدیده‌های طبیعی مغزی هستند، بی‌هوشی یك حالت غیرطبیعی است. در این حالت كه توسط دارو یا بر اثر ضربه به مغز یا شوك بوجود می‌آید، مغز قدرت دریافت سیگنال‌های عصبی را از دست می‌دهد. بنابراین در بی‌هوشی، شدیدترین دردهای جراحی نیز حس نمی‌شود.

4) Delirium : این حالت كه به آن اصطلاحا سرسام نیز می‌گویند، حالت دیگری از مغز است. در این حالت فرد كارهایی انجام می‌دهد كه مغز آنها را ثبت نمی‌كند. برخی از بیماران روانی ممكن است دست به اقداماتی بزنند نظیر پرخاشگری، كه اگر از مدتی از آنها سوال شود چیزی به یاد نمی‌آورند.

5- هیپنوز: هیپنوز حالتی از مغز است كه در هیپنوتیزم رخ می‌دهد. در این حالت سه ویژگی تمركز، انفكاك و تلقین‌پذیری برای فرد اتفاق می‌افتد. به این معنا كه فرد ابتدا روی یك موضوع تمركز می‌كند. این تمركز بالا سبب جذب او و انفكاكش از محیط پیرامونش می‌شود. البته در همین انفكاك می‌تواند پیام‌ها و تحریكات محیطی را نیز دریافت كند و در صورت لزوم به آنها پاسخ دهد. در عین حال فرد هیپنوز شده از تلقین‌پذیری بسیاری نیز برخوردار خواهد شد.

ممكن است شما در طول روز بارها و بارها هیپنوز شوید. به این حالت هیپنوز خود به خود یا “Alert hypnose” می‌گویند. تصور كنید كه شما درگیر یك مساله فكری شده‌اید و روی آن تمركز كرده‌اید. در عین حال دارید در مسیر خود رانندگی می‌كنید. شما بدون اینكه بدانید دنده عوض می‌كنید و در مسیر خود به تحریكات ترافیكی بیرونی واكنش نشان می‌دهید. اما غرق در افكار خود هستید و زمانی به حال خود برمی‌گردید كه به مقصد رسیده‌اید و یا یك محرك قوی شما را به حال خود آورده است. ممكن است این مساله فكری آنقدر عمیق باشد كه حتی شما ناخودآگاه اشك هم بریزید. در این حالت شما هیپنوز شده‌اید و سه پارامتر تمركز، انفكاك و تلقین را تجربه كرده‌اید. همه ما هیپنوتیزم خودبخود را در هنگام تماشای یك فیلم سینمایی نیز تجربه كرده‌ایم. چنین تجربه‌هایی در مورد كودكان به هنگام تماشای كارتون‌های مورد علاقه‌شان یا بازی بیشتر رخ می‌دهد، چرا كه كودكان از هیپنوتیزم‌پذیری بالایی برخوردار هستند. در حالتی دیگر امكان دارد كه شما به كمك یك درمانگر یا فردی كه هیپنوتیزم را می‌شناسد، هیپنوز شوید.

هیپنوتیزم چه اهمیتی دارد؟
بدن انسان در شرایط هیپنوز ویژگی‌های خاصی دارد. هورمون‌های ویژه‌ای در بدن ترشح می‌شود و سیگنال‌های مغزی انسان در حالت آلفا، بتا یا حتی صریح‌تر از آن گاما قرار می‌گیرد. بدن شل و ریلكس می‌شود و اسپاسمی در عضلات رخ نمی‌دهد. ضربان قلب بسیار عادی و نرمال می‌شود. تنفس منظم و عمیق می‌شود.

سطح اكسیژن خون بالا می‌رود و خون‌رسانی به طور مرتب به همه نقاط بدن صورت می‌گیرد. فرد هیپنوز شده یك آرامش عمیق را احساس می‌كند و اضطراب و استرس از وی دور می‌شود.

این شرایط علاوه بر آنكه سبب می‌شود بسیاری از پارامترهای تشدید بیماری از بین رود، به سرعت بهبود و به بسیاری از بیماری‌ها نیز كمك شایانی می‌كند. این حالت خصوصا در بیماری‌های سایكوسوماتیك نمود بیشتری دارد. بیماری‌های سایكوسوماتیك یا روان تنها به دسته‌ای از بیماری‌ها گفته می‌شود كه منشا روانی دارند.

بسیاری از بیماری‌های دستگاه گوارش، حساسیت‌ها، تظاهرات پوستی و... در اثر استرس تشدید می‌شوند. بنابراین به كمك هیپنوتیزم می‌توان استرس را از فرد دور كرد و به بدن او اجازه داد تا با سرعت بیشتری به درمان بیماری بپردازد.

البته نباید فراموش كرد كه هیپنوتراپی به هیچ روی نباید جایگزین سایر درمان‌های متداول شود بلكه هیپنوتیزم به عنوان یك ابزار درمانی در كنار درمان‌های دیگر به فرد كمك می‌‌كند تا زودتر و راحت‌تر از بیماری‌ خود شفا یابد.

 نكته درمانی دیگری كه در هیپنوتیزم باید به آن توجه كرد آن است كه همانطور كه گفته شد در هیپنوتیزم تلقین‌پذیری فرد بالا می‌رود. از همین رو می‌توان بنا به تشخیص درمانگر احساسات و ویژگی‌هایی را به فرد تلقین كرد تا به كمك آن بتواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها و ناهنجاری‌های روانی خود از قبیل اعتیاد به مواد مخدر و الكل، سیگار كشیدن، پرخاشگری، سوءظن و بدبینی و... بپردازد.

 همچنین متخصصان هیپنوتراپ می‌توانند با كمك تكنیك‌های هیپنوتیزم به مراجعان خود آموزش دهند كه چگونه می‌توانند با یك تكنیك ساده خستگی را از بدن خود دور كنند و با صرف مدت كوتاه، پر انرژی و شاداب به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند.

 هیپنوتیزم همچنین به كاهش و كنترل درد نیز كمك بسزایی می‌كند. در سال 1970 یك بیمار در سوئد بدون بی‌هوشی و تنها با هیپنوتیزم مورد جراحی تیروئید قرار گرفت، بدون آنكه كوچك‌ترین دردی حس كند. در كشور سوئد این نیز با رشد آموزش تكنیك‌های هیپنوتیزم مورد توجه پزشكان و دندان پزشكانی هستند كه تنها با كمك هیپنوتیزم به كنترل درد مراجعان خود می‌پردازند و حتی جراحی‌های دندان را بدون بی‌حسی انجام می‌دهند.

زایمان بدون درد با هیپنوتیزم هم یكی دیگر از كاربردهای این روش است.
اما آیا هیپنوتیزم برای همه افراد كاربرد دارد؟

جواب این سوال منفی است. هیپنوتیزم در 95 درصد از افراد سالم كه فاقد بیماری روانی هستند، امكان‌پذیر است اما پنچ درصد از افراد سالم جامعه به هیچ عنوان هیپنوز نمی‌شوند كه این مساله به ژنتیك این افراد باز می‌گردد. ضمن آنكه بیماران روانی را نیز نمی‌توان هیپنوتیزم كرد.

در میان جمعیت 95 درصدی هیپنوتیزم‌پذیر نیز یك طیف را شاهد هستیم. 10 درصد از این افراد از هیپنوتیزم‌پذیری بالایی برخوردارند. به گونه‌ای كه می‌توان بی‌حسی‌های عمیق را به آنها القاء كرد و بدون بی‌هوشی یا بی‌حسی آنها را مورد عمل جراحی قرار داد. 60درصد از این افراد نیز از هیپنوتیزم‌پذیری متوسط برخوردارند و می‌توانند به خوبی درمان‌های هیپنوتیزم را دریافت كنند.

25درصد باقیمانده از هیپنوتیزم‌پذیری ضعیفی برخوردارند اما همین گروه نیز می‌توانند در سطوح مختلف مورد هیپنوتراپی قرار گیرند. هیپنوتراپی باید تنها توسط درمانگران مورد تایید انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران به عنوان تنها مرجع علمی و قانونی در این زمینه انجام گیرد و پس از چند جلسه هیپنوتراپی، تكنیك‌های خود هیپنوتیزمی به فرد آموزش داده می‌شود تا او بتواند در شرایط مختلف با استفاده از این تكنیك، استرس و اضطراب خود را كاهش داده و درمان خود را كامل كند.

تكنیك‌های هیپنوتیزم متفاوت است و بسته به ویژگی‌‌ها و شخصیت فرد، درمانگر یك تكنیك را انتخاب می‌كند. هیپنوتیزم هیچ خطری برای فرد هیپنوتیزم شونده ندارد و تنها ممكن است فرد از حالت هیپنوز وارد خواب شود و پس از مدتی بیدار شود. در پایان باید گفت بسیاری از اعتقادات و باورهایی كه در میان عامه مردم در مورد هیپنوتیزم وجود دارد، مطالبی از قبیل اینكه می‌توان از فرد هیپنوز شده اعتراف گرفت یا القائاتی برخلاف باورها و اعتقادات فرد به او تلقین كرد شایعاتی بیش نیستند. همچنین اگر خود فرد نخواهد، به هیچ عنوان نمی‌توان او را هیپنوز كرد.


 
نظرت شما ()                  بازدید ها :

صفحات وبلاگ

تبلیغات


منوی اصلی

موضوعات

پیوند روزانه

آرشیو

آمار سایت
آمار وبلاگ کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :

Copyright © 2010 By ناگفته ها*نادیده ها*پندها*عجایب - در مورد هیپنوتیزم چه می دانید , All Rights Reserved.
Support By Tem.Rozblog.com.